Dobrodošli na službenu stranicu Kamping udruženja Hrvatske! Ovdje možete pronaći sve relevantne informacije koje će Vam pomoći pri pisanju završnih i diplomskih radova te saznati sve što Vas zanima o zaposlenju u kamping sektoru.
Ova web sekcija podržana je i sufinancirana od strane Ministarstva turizma i sporta u sklopu projekta „Razvoj karijera u kampingu kao jednom od najatraktivnijih i najperspektivnijih segmenata održivog turizma Hrvatske“.
Stranica sadržava materijale poput statistike i izvještaja, benchmarking istraživanja te ostalih materijala na temu kampinga, u cilju poticanja na dodatnu edukaciju i razvoj karijere u kampingu, ali i olakšavanja snalaženja i pronalaska relevantnih statističkih podataka za izradu maturalnih, završnih ili diplomskih radova na tu temu.
Započnite svoju karijeru u kampingu – jednoj od najuspješnijih grana hrvatskog turizma!
Rijetko koje područje ugostiteljstva nudi tako dinamično i zanimljivo okruženje kao što je to u nekom obliku “ugostiteljstva na otvorenom”, kako danas još nazivamo kamping sektor. Hrvatski su kampovi pritom u samom europskom vrhu po pitanju kvalitete, a ujedno su jedan od najvažnijih segmenata hrvatskog turizma i ugostiteljstva (800 kampova u RH ostvaruje gotovo četvrtinu svih noćenja).
Raditi u kampu danas znači primjenjivati principe klasičnog poslovnog menadžmenta i povezivati ih s brojnim disciplinama, od održivosti do rekreacije, kreativno radeći s gostima iz cijele Europe i svijeta, a uz to ne biti vezan radnim mjestom i uredom, već fantastičnim zelenim okruženjem na otvorenom. Raditi u kampu danas je blagodat koja obogaćuje naše živote i daje vam mogućnost mijenjati svijet nabolje!
Preuzmite dokument u nastavku i saznajte sve što treba o razvoju karijere u kampingu:
ZBORNIK RADOVA:
Dokumenti iz zbornika radova dostupni su svim učenicima i studentima u RH te njihovim nastavnicima i profesorima (kao i drugom znanstvenom kadru), uz prethodnu prijavu putem Google obrasca
Materijali su u cijelosti besplatno dostupni. Objavljene materijale dozvoljeno je citirati uz obavezno pridržavanje autorskih prava (navođenje autora, naziva djela i godine).
ŠTO KAŽU DJELATNICI KAMPOVA:
Obožavam raditi u kamping sektoru jer imam najljepši ured na svijetu, plažu! Moji klijenti su uvijek dobre volje jer su svi na godišnjem odmoru. Kolege iz sektora ne doživljavam kao konkurenciju, već se međusobno podržavamo i pomažemo, te sudjelujemo na zajedničkim kongresima i edukacijama.
Martina Martinović Stosić, direktorica kampa Odmoree
Rad u kamping sektoru je više od posla - to je način života. Izazov kamping sektora je održati korak s trendovima, a istovremeno sačuvati autentičnost i jedinstvenost koje ovaj kamping 'lifestyle' čini posebnim. To nam pruža nevjerojatnu slobodu da razvijamo svoje ideje i projekte, te svakodnevno stvaramo nešto novo i zanimljivo za goste. Kamping industrija je dinamična, inspirativna i otvara mogućnosti za rast i razvoj, kako u karijeri tako i u osobnom životu. P.S. Rad na otvorenom uz prirodu i more nikome još nije naškodio ;)
Ivan Špoljarić, direktor operacija, International Animation Club
Kamping turizam je grana turizma u kojoj se turistička ponuda i način poslovanja konstantno razvijaju. Stoga je prednost rada svakom djelatniku individualni razvoj, edukacija i dinamični rad. Isto tako su prednost i odnosi turista koji su daleko prisniji i opušteniji počevši od odijevanja, navika i oslovljavanja pa do samih međuljudskih odnosa. Meni motivacija proizlazi iz zadovoljstva u samoj aktivnosti koju obavljam upravo zbog svih navedenih prednosti rada. Nakon svih iskustava rada u ugostiteljskim djelatnostima u proteklih 10 godina, kamping turizam je grana u kojoj svakako želim ostati, razvijati se i stvarati rezultate zajedno sa svojim timom koji će doprinijeti cjelokupnoj turističkoj ponudi u kamping turizmu.
Anja Kandrač, voditeljica prodaje, marketinga i recepcije, Camping Plitvice
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA:
Koliko je kamping uistinu važan za hrvatski turizam?
Iznimno, kamping predstavlja jednu od perjanica hrvatskog turizma, a preko 850 registriranih kampova, koji ostvaruju četvrtinu svih noćenja RH. Primjerice, u 2022. g. hrvatski su kampovi ostvarili 21,4 milijun noćenja te 3,29 milijuna dolazaka, dok im godišnja zauzetost iznosi 83,9 dana. Istovremeno, hrvatski se kampovi već čitav niz godina svrstavaju među najkvalitetnije u Europi (na 2. mjestu, odmah poslije Nizozemske), a iznimna kvaliteta preslikava se i na njihovo cjenovno pozicioniranje, također u samom europskom vrhu.
Spada li kampinški turizam u jeftine oblike turizma?
Iako je to možda nekad i bio slučaj, danas vrijedi upravo suprotno. Istraživanja pokazuju da je prosječan gost u hrvatskim kampove pripadnik europskog višeg srednjeg staleža, koji je spreman izdvojiti značajne iznose na smještajnu, kao i na dodatnu ponudu. Pritom valja imati na umu da cijena dnevnog najma parcele u kampovima nerijetko doseže 100,00 Eura po noćenju, a mobilnih kućica 350,00 (i više) eura po noćenju. Također, prosječna cijena kampera kreće se oko 100.000 Eura, stoga možemo zaključiti da nikako nije riječ o gostima plitkog džepa.
Kakve zaposlenike traže kampovi?
Kampovi su u stalnoj potrazi za motiviranim, ambicioznim i svestranim zaposlenicima, kojima se nude brojne mogućnost razvoja karijere. Ključno je da zaposlenici imaju želju za usvajanjem novih znanja, da su ljubazni i prilagodljivi, budući da su, kao i u turizmu općenito, upravo oni ključni za uspjeh kampinškog sektora.
Koje su najveće prednosti rada u kampovima?
Uz poticajna primanja i primamljive radne uvjete, rad u prirodnom i ekološki sačuvanom okruženju, a opet u visoko sofisticiranom ugostiteljstvu s brojnim uslugama I sadržajima te vrstama smještaja, predstavlja izazov i šansu za razvoj brojnih menadžerskih, operativnih, zdravstvenih, edukativnih, ugostiteljskih, gastronomskih, sportskih i receptivnih znanja i vještina.
U kojim se odjelima mogu zaposliti?
Iako organizacija kampa srednje veličine može ovisiti o nekoliko faktora, poput organizacijske strukture i samog raspona usluga u kampu, osnovni odjeli svode se uglavnom na: 1) Odjel smještaja (recepcija i domaćinstvo), 2) Odjel Hrane i pića, 3) Odjel trgovine, 4) Odjel tehnike, hortikulture i sigurnosti, 5) Odjel animacije, 6) Odjel sporta i plaže
Dodatne odgovore na Vaša pitanja i nedoumice možete pronaći u dokumentu: Razvoj karijera u kampingu – sve što trebate znati